euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Čo potrebujeme

 

Čo potrebujeme na úpravu fotografií

1. Počítač

Čo sa týka výkonu počítača, všetko záleží od toho, aké programové vybavenie budeme používať. Adobe Photoshop vo verzii 3 som prevádzkoval na stroji s Celeronom 120MHz a šlo s tým ako tak pracovať, na 3 stovke to bolo bez problémov. Samozrejme, čím novšia verzia programu, tým vyššie nároky na výpočetný výkon. Len najnovšia verzia programu ACDSEE v.7 vyžaduje napríklad procesor min. 500 MHz a 128MB RAM a to nie je žiaden vážny program na úpravu fotografií.

Treba počítať s tým, že výpočet grafických operácií je jednou s náročnejších úloh a na spracovávanie niekoľko megabajtových obrázkov musíme mať buď zodpovedajúci stroj, alebo veľa voľného času.

Takisto, nároky na diskový priestor nie sú práve najmenšie a ak nechcete každú chvíľu obrázky uskladňovať na CD diskoch, tak nejaké 2-3 gigabajty je treba na tento špás vyhradiť.

No a monitor - to si zaslúži kapitolu samo pre seba, nesmie to byť umierajúce zariadenie, také na aké sa práve pozerám. Trocha sa tomu budem venovať neskôr.

Celkovo to ale nie je až také hrozné, stačí bežne dnes dostupný počítač, ja mám momentálne Athlon 1800+ , 256 MB RAM a ak by som mal ešte aj dobrý monitor, tak som spokojný.

2. Programové vybavenie

dostanete určite ku každému novému digitálu zároveň s CDčkom na ktorom sú ovládače. Niektoré dodávané programy sú lepšie a iné zasa horšie, ako to už býva. Ťažko je to celkovo hodnotiť, ja som obdržal program CAMEDIA MASTER od Olympusu a musím povedať, že nie je zlý. Najväčšie obmedzenie "pribalených" programov je v tom, že nedávajú veľké alternatívy riešenia a najradšej pracujú samostatne na základe povelov: "Zosvetli!", "Priostri!", "Uprav farby!". A naozaj to urobia s takou istotou, že jeden začne pochybovať. V lepšom prípade dajú možnosť ovplyvniť mieru úpravy, ale spôsob akým toho dosahujú sa nedozvieme. Stále sú ale priateľnejšou alternatívou ako pracovať v PAINTE, PHOTO EDITORE či ako sa to všetko pod windowsmi volá a ak potrebujeme len základné úpravy, postačia.

Potom je tu druhá skupina programov, od freeware až po komerčné balíky za ktoré si je treba priplatiť, občas aj výrazne.

Takým etalónom vo svete fotografickej grafiky je už spomínaný ADOBE PHOTOSHOP a jeho shareware klon PAINT SHOP PRO. Toto sú už vážne programy, ktoré nemajú pripravených až tak veľa hotových riešení, ale v podstate všetky nástroje ako sa k ním dopracovať. Ak sa naučíte pracovať v jednom, alebo druhom, pravdepodobne budete potom schopní ovládať aj iné, pretože je to ako s Wordom vo Windows - málokto si dovolí vyrobiť textový editor s podstatne odlišným ovládaním ako má Word, lebo by ho nepredal, hoci by hneď bolo aj lepšie.

Dôležité je teda vybrať si jeden program a v ňom sa naučiť pracovať. Nie je to zasa až tak úplne jednoduché, prísť na všetky finesy (u Photoshopu dokonca asi nemožné) a skákať z jedného programu do druhého nie je dobré riešenie.

Ceny najnovších verzií vyššie uvedených programov sú pre našinca naozaj vysoké (ADOBE PHOTOSHOP 8 - cca 26 tis. SK), ale nižšie verzie sa dajú zohnať podstatne lacnejšie. Dokonca je možné z internetu stiahnuť rozličné upgrade a plugins, ktoré "nechajú aj zachádzajúce slniečko zažiariť".
zdroj:

www.fotozoom.ic.cz


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 47 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS