euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

EXIF

 

EXIF je informačný súbor ktorý je digitálom vyrobený pre každý exponovaný obrázok. Podáva podrobnú textovú informáciu o parametroch expozície, pri ktorých bol obrázok nafotografovaný.

Nájdeme tam: dátum a čas, použité rozlíšenie, použitú clonu a čas, citlivosť, ohniskovú vzdialenosť objektívu, spôsob nastavenia bielej, aký fotografický režim bol použitý, či bol použitý blesk... atď, atď. Jednoducho všetky relevantné informácie, ktoré nám môžu pomôcť pochopiť, prečo je napríklad obrázok rozmazaný, zašumený, alebo - aké hodnoty expozície sú preferované pri použití konkrétneho prednastaveného fotografického režimu.

Ako sa k tomu EXIFu dostať? Síce nie každý, ale väčšina grafických editorov zobrazenie tejto informácie podporuje. Napríklad je to ACDSEE myslím, že už od verzie 4,0, samozrejme Adobe Photoshop a mnoho ďalších. Skúste ten ktorý používate vy, otvorte si v ňom obrázok a hľadajte možnosť znázorniť EXIF. Alebo sa rovno pozrite do nápovedy, ako a či vôbec sa k nemu dostanete.

Ukážku EXIF v programe ACDSEE si môžete pozrieť tu: Ukážka EXIF v ACDSEE. (Ja som sa v tomto prípade dozvedel, že som nepoužil režim NOČNA SCÉNA, vyváženie bielej som zvolil na "oblačno", nezapol som redukciu šumu, pričom citlivosť bola nastavená na 400 ISO.. Preto obrázok vyzerá tak, ako vyzerá).


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 73 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS