euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Kompozícia

 

Sem zadajte predslov ku článku - bude použitý pri výpise článkov ako text pri obrázku. Pri plnom zobrazení článku bude zobrazený v tých miestach, kde ho práve vidíte.

Oproti predchádzajúcej téme, má kompozícia obrazu svoje exaktné pravidlá, rokmi preverené a fungujúce. Človek si mnohokrát ani neuvedomuje, prečo sa mu určitý obraz, alebo fotografia nepáči.. Odpoveď je v kompozícii. Môžete nájsť najúžasnejšie miesto na svete, alebo lietajúci tanier, pokiaľ ale kompozícia nebude v poriadku, prezerajúceho bude stále niečo rušiť.

Základné pravidlá kompozície:

Voľba ústredného motívu - každá fotografia musí mať ústredný "life"motív. Musí byť jasné, že "toto" bolo fotené kvôli : pekným mrakom, zasneženému kopcu v pozadí, vychádzajúcemu slnku, žabe v mláke... To musí jednoducho z fotografie vyskočiť a nesmie byť zasunuté do ústrania.

Pravidlo "Zlatého rezu" - toto pravidlo vraj poznali a rešpektovali už najslávnejší maliari minulosti a ide o to, že ústredný motív nesmie byť nikdy v strede obrazu. Najčastejšou chybou začiatočníkov je, že či fotografujú kamarátku v žite, alebo len to steblo žita, snažia sa to umiestniť do stredu. Existuje funkčná teória, že ľudské oko hľadá motív najprv vpravo dole, vľavo dole, vpravo hore a vľavo dole. Ak je v strede, nesmierne to ruší a znervózňuje, a ťažko obhájiť, že je to zámer.

Motív obrazu by mal byť v jednom z naznačených priesečníkov (ak to nejde v "1", potom v "2" atď.)Výrez - v ideálnom prípade je nafotený obrázok dobre skomponovaný a nie sú potrebné ďalšie úpravy v tomto smere. Vzhľadom na to, že ideálne prípady sú väčšinou otázkou náhody, bude potrebné obrázok orezať. Tu platí, že pred stlačením spúšte fotoaparátu treba viac merať lebo s každým orezom je naša fotografia menšia a menšia.

Pri zhotovovaní výrezu sa mi osvedčila intuitívna metóda: Obzerám si fotografiu zo všetkých strán a akonáhle sa mi zdá, že vpravo, vľavo, hore, alebo dole je niečo neukončené a zaujíma ma čo je za tým, tak to "odrežem". Tu sa samozrejme nejedná o polovicu stromu ktorú nevidím, ale vzhľadom na to, že viem, ako asi vyzerá, nevadí to. Ak je zo stromu len zopár vetvičiek a neviem si predstaviť celok, to vadí a vyrušuje. Ústredný motív, by ale, pokiaľ to nie je zámer nemal byť orezaný. Je pravda, že si dokážem predstaviť ako vyzerá pravé ucho modelky, keď vidím ľavé, ale akosi sa to nehodí.

zdroj:

www.fotozoom.ic.cz


Ohodnoťte:
8%

Hodnotené 61 krát.

Komentáre ku článku:


nový Pridaj nový komentár

katy

2011-03-09 13:04:22

troska nezaujimavon napisane o text velmo nejde ale malo by sa to napisat ako prezentacia
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS