euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Povinné

 

"Povinné príslušenstvo"

Akumulátory a nabíjačka

S novým prístrojom dostanete v krabici bežné tužkové batérie typu AA alebo aj iné, s najväčšou pravdepodobnosťou to ale budú jednorázovky ktoré vám vydržia v lepšom prípade pár hodín. V každom prípade ale asi budete schopní obrázkami úplne zaplniť pamäťovú kartu, ale o tom až trocha neskôr ;-).

Čiže do obchodu a kúpiť sadu akumulátorov napr. NiMH s kapacitou aspoň 1800mAh, lepšie rovno 2100mAh. Značku vám nepoviem, ja mám Sonny a GP a som spokojný, čo mám povedať keď ma vtedy každá sada stála cca 600 Sk. Ak chcete ušetriť na cestovnom, kúpte si dve sady. Tak či tak sa do obchodu o pár týždňov vrátite tú druhú si dokúpiť, tak čo? Alebo zvolíte druhú možnosť - adrenalínové fotenie. Nachodíte a najazdíte desiatky kilometrov so strachom, že akurát "pri tomto" zábere vám akumulátory zapískajú a zdochnú. Alebo, pokiaľ nemáte radi adrenalín, budete baterky pred každým výjazdom nabíjať, bez ohľadu na to či sú vybité, alebo nie. Odborníci tvrdia, že pamäťový efekt u akumulátorov NiMH je zanedbateľný, ale aj tak, kedykoľvek ich zapojíte do nabíjačky, budete cítiť, že im dlhujete ospravedlnenie.

Nabíjačku kúpite bez problémov, v rozličných cenových reláciách.

Kým som ja kúpil tú svoju, prečítal som hromadu názorov na inernetových fórach a bol som múdry ako predtým. Každý chváli to, za čo vyhodil peniaze. Zvolil som systém nekúpiť to, čo je úplne najlacnejšie, ale tesne nadtým. Bol som vydesený, keď ku koncu nabíjania moje novučičké akumulátorčeky smrdeli ako pohan a mali teplotu plazmy. O to skôr, keď som sa na internete od rozličných akademikov dočítal, že teplota by nemala presiahnuť 40 stupňov celziových. Ešte, že tie moje akumulátory to nevedia a slúžia už tretí rok bez problémov.

2. Pamäťová karta

Teraz môžem prezradiť ,v čom bola tá pointa poznámky o jednoduchom naplnení pamäťovej karty dodanej s fotoaparátom. Tá má totiž minimálnu kapacitu. K 4megapixelovému prístroju som dostal 16megabajtovú kartu SmartMedia čo bolo tak na 12 obrázkov. Možno si poviete, že aj niektoré kinofilmy majú len 12 obrázkov a svet sa nezrúti. Digitál si ale kupujete preto, aby ste mohli "cvakať" koľko sa vám páči a na výlet s klasickým fotoaparátom si môžete tých filmov zobrať aj desať.

Akonáhle naplníte svoju pamäťovú kartu máte dve možnosti. Po 1. nosíte sebou notebook alebo nejakú externú pamäť a obrázky si tam uložíte, alebo po 2. idete domov. Je aj tretia možnosť - dokúpiť kartu primeranej veľkosti, tak, aby ste týmto problémom neboli obmedzovaní. Akú má mať veľkosť? Takú aké má momentálne vaša peňaženka. To nie je vtip, čo najväčšiu!

Ja používam starší typ SmartMedia Card a ten má obmedzenie, že je vyrábaný len do kapacity 128MBa. Pri formáte JPG v kvalite SHQ mi tam vojde okolo 75 obrázkov, pri formáte RAW asi 15 obrázkov. Je to 4MPi prístroj a to "asi" a "okolo" znamená, že nie každá fotografia má rovnakú veľkosť, to záleží od toho aké množstvo obrazovej informácie musí spracovať. Málokedy sa mi stane, že sa vrátim z fotovýletu a mám na karte ešte nejakú rezervu. Na tej LCD obrazovke neviete zodpovedne posúdiť kvalitu fotografií a je vám ľúto mazať. Samozrejme, čím väčšie rozlíšenie fotoaparátu, tým väčšie obrázky a nároky na záznamové médium. I na to treba prihliadať pri výbere fotoaparátu.

3. Brašna, alebo kufrík

Brašničky dodávané k novému prístroju sú podľa mojej skúsenosti úplne nevhodné. Väčšinou je to kapsička s nepremokavého plátna so suchým zipsom, ktorú si môžete zavesiť na opasok. Neposkytuje žiadnu ochranu pred prachom a nárazom, nie je v nej miesto na ďalšie príslušenstvo, ktoré potom zúrivo hľadáte po vreckách.

V obchodoch je spústa brašní, kufríkov a plecniakov ktoré sú viac, alebo menej vhodné. Ich cena sa pohybuje od 300 Sk za jednoduchú brašničku, 1500 Sk za plecniak až po niekoľkotisícové špeciálne kufríky. Treba si vybrať podľa rozmeru fotoaparátu a podľa toho kde sa budete väčšinou pohybovať:

1. Brašna - najlacnejšia. Kúpiť treba takú, ktorá poskytuje aspoň akú-taku ochranu pred nárazom, má úložný priestor aspoň pre náhradné akumulátory a spoľahlivé zapínanie, aby prístroj náhodou nevypadol cez poškodený suchý zips.

2. Fotografický plecniak - drahší, ale pre fotografov ktorý sa chystajú do prírody, na túry, v podstate nevyhnutný. Poskytuje veľmi dobrú ochranu pred nárazmi, možno doň uložiť všetko príslušenstvo, máte voľné ruky pre pohyb v náročnejšom teréne. Jedinou nevýhodou je, že prístroj nie je v pohotovosti, pripravený na fotenie.

Ja som to riešil tak, že som si z polystyrénu vyrobil krabicu s priehradkami pre fotoaparát, akumulátory a filtre, zvnútra som ju ešte obložil molitanom a to celé som zapustil do staršieho plecniaka. Bolo to pracné, ale zadarmo a verím, že ak plecniak zhodím zo skaly, fotoaparátu sa nič nestane. Ale nebudem skúšať...

3. Fotografický kufrík - najdrahší. nemal som ho ešte, ale nepredpokladám, že by bol vhodný na ťahanie do lesa. Vyrobené sú väčšinou z ľahkých kovov, sú elegantné, výborne chránia proti nárazom a prachu. Vhodné skôr pre fotografov pracujúcich v interiéroch, alebo na bezpečný prevoz prístroja a príslušenstva.

4. Čistiaca súprava

Akokoľvek sa budete snažiť udržiavať fotoaparát v čistote, po čase sa vám na objektíve nejaká ta nečistota objaví. Nie je to žiadna tragédia, pokiaľ si uvedomíme, že ideme čistiť háklivú optiku na ktorej je nanesených X antireflekčných vrstiev a nemôžeme k tomu pristúpiť ako k umývaniu okien.

V prvom rade zabudneme na Okenu, toulén a iné "fajnové drinky", pokiaľ možností aj na alkohol.

Je množstvo receptov na namiešanie rozličných čistiacich vodičiek, ja som si radšej kúpil čistiacu súpravu ktorá obsahovala jemný štetec s balónikom na ofúknutie objektívu, sadu papierikov na optiku a nejakú záhadnú vodičku.

Najprv je potrebné zbaviť sa prachu na objektíve. V žiadnom prípade nesmieme prach odstraňovať handričkou, ešte horšie navlhčenou. V spolupráci s prachom sa takto vytvorí kvalitná brúsna pasta ktorou objektív poškriabeme. Prach sa pokúšame odfúknuť balónikom. Použitie štetca je diskutabilné, stále je riziko, že štetinky nebudú dosť jemné a tiež môže dôjsť k škrabancom.

Niekedy má človek nutkanie prach odfúknuť ústami. Stáva sa mi to často, asi nejaký podmienený reflex, či čo. Ak chcete zistiť aké percento slín ste schopní pri takomto fuknutí zadržať, robte to tiež. U mňa je to asi 85-90%.

Na záver, špeciálnym papierikom, alebo optickou utierkou namočenými do čistiaceho prostriedku jemne optiku utrieme.

Mňa tá súprava vyšla asi na 300 Sk, ale míňam toľko, že mi vydrží pravdepodobne roky.
zdroj:

www.fotozoom.ic.cz


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 42 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS