euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Režimy

 

Využitie prednastavených fotografických režimov digitálneho fotoaparátu nie je žiadnym prejavom slabosti a vrcholom amaterizmu, ako niektorý "profíci" tvrdia.

 Isteže, ak mám digitál s poloautomatickým, alebo manuálnym ovládaním, nie som na nich odkázaný. Pre majiteľov plných automatov ale nie je iná cesta, ako aspoň čiastočne ovplyvniť to, čo automatika "vystrája", dokonca je možné ich čiastočne zneužiť pre vlastný účel.

Keď som vlastnil svoj prvý automat OLY 300Z, trápilo ma, že nemám možnosť ovplyvniť hĺbku ostrosti, čas expozície, citlivosť a ďalšie parametre. Cítil som sa zviazaný. Postupom času som pochopil, že to nie je úplne stratený boj a ak porozumiem, ako tie prednastavené režimy fotenia fungujú, budem ich môcť použiť i mimo ich pôvodný účel.

Takže poďme na to, vymenujeme si najčastejšie používané režimy, v čom je asi ich podstata a ako je možné ich "zneužiť":

1. Portrét

Tento režim má v ponuke asi každý fotoaparát. Aké sú požiadavky na portrétnu fotografiu? Prvým je, nízka hĺbka ostrosti. Je to preto, aby celebrita, ktorú fotografujeme "vystúpila" z pozadia, tzn. je žiadúce aby bolo pozadie rozostrené a nerušilo. Ako to využiť? Samozrejme na portrétnu fotografiu. Zároveň ale viem, že malá hĺbka ostrosti sa dosahuje nízkym clonovým číslom (Oni tí v Olympuse či v Nikone tiež nie sú šamani a fyzikálne základy fotografie platia aj pre nich). To je v poriadku, ak fotoaparát ale nastaví nízke clonové číslo, nutne bude musieť nastaviť kratší čas, aby expozícia bola v poriadku. Zmenu citlivosti nepredpokladám, je to veľmi brutálny zásah do kvality.

Výsledok bádania: V tomto režime sa môžeme spoľahnúť na to, že mám k dispozícii krátky čas expozície a tento režim môžem použiť na fotenie rýchlo sa pohybujúcich objektov. Napr. na to UFO ak sa pritrafí. Alebo nahradiť režim "šport" ak mi v ponuke chýba. Čím viac svetla, tým bude nastavený čas kratší, pretože clonu asi automatika bude držať na najnižšom čísle. Zároveň v tomto režime dochádza k zlepšeniu podania pleťových farieb a pri "zneužití" možno budeme musieť trocha meniť farebné podanie obrázku

2. Šport
Z predchádzajúceho je asi zrejmé, že tu bude priorita v čo najkratšom čase expozície, aby obrázok nebol rozmazaný. Tým pádom bude aj hĺbka ostrosti ovplyvnená nižším clonovým číslom znova o niečo kratšia.

3.Nočná snímka
Kým vo všetkých ostatných režimoch sa automatika úporne snaží držať čas expozície na úrovni, kedy to ešte fotograf udrží v ruke, i za cenu zvyšovania citlivosti, tentoraz predpokladá, že prístroj máme na statíve. A pokojne zvýši čas expozície i na niekoľko sekúnd. Zvýši aj citlivosť, samozrejme, ale len vtedy, ak už manipulácia s časom je neúčinná. Teplotný šum totiž vzniká nielen zvyšovaním citlivosti snímača, ale aj dlhšou dobou expozície, kedy sa zahrieva.

Môj záver: Ak chcem zamedziť automatickému zvýšeniu citlivosti snímača a mám fotoaparát na statíve, kľudne sa môžem skúsiť prepnúť na tento režim i keď nie je akurát noc. A v neposlednom rade, niektoré prístroje sú schopné zapnúť tzv. redukciu šumu len v tomto režime. A nevyužite to!

4.Krajina
Moja obľúbená téma a zároveň zdroj trápení! Nič to, trocha som odbočil. Všeobecným požiadavkom na fotografiu krajiny je, aby bolo ostré popredie ako aj ako pozadie. Jednoznačne potom automat musí voliť dostatočnú hĺbku ostrosti, čiže viac pricloňovať. Takže máme k dispozícii vyššie clonové číslo. Pozor však, bude skôr niekde zo stredu rozsahu.

Je to zaujímavé, ale v nejakom diskusnom fóre som sa dočítal, že najlepšia clona pre fotografiu krajinky s fotoaparátom Olympus C-300 je 5,6. Dotyčný to nevedel vysvetliť, vraj mu to povedal jeho známy. Keď som si potom overoval s akými hodnotami expozície pracuje môj Oly pri režime "krajina", čuduj sa svete, naozaj, pokiaľ to bolo aspoň trochu možné nastavoval clonu 5,6. Niečo na tom asi bude.

Zároveň tento režim zlepšuje podanie zelenej a modrej farby, aby bola krajinka svieža a voňavá.

Zhrnutie:
Dúfam, že som vás presvedčil, že ani tie opovrhované režimy nie sú až tak na zahodenie. Tie vymenované a rozobraté budete mať k dispozícii asi všetci. Ak prídete na to, že u vás to funguje inak, fajn, nevadí. Žiaden výrobca do prospektu neuvedie ako presne, ten či onen režim dosahuje, v princípe by ale nemali byť veľké rozdiely.

Odporúčam skúšať, nastavovať a pre porozumenie využiť "EXIF".


Ohodnoťte:
6%

Hodnotené 46 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS