euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Tlač

 

Tlač fotografií

Predpokladám, že každý fotograf zatúži raz za čas urobiť z podareného obrázku aj tlačenú formu - fotografiu. V dnešnej dobe to už nie je problém, snímky sa dajú nahrať na CD, zaniesť do najbližšej zberne, udať požadovaný formát a za rozumný peniaz vám ich urobia. Alebo si kúpiť fotopapier a vytlačiť fotografiu doma na tlačiarni je tiež riešenie.

Takže sa zamerám na hlavné záludnosti, ktoré môžu pri oboch prípadoch nastať.

Tlač v digitálnom minilabe

Predpokladám, že fotografia je farebne vyladená, ani tmavá, ani svetlá, perfektne ostrá, kompozícia je vyladená do detailov. No a prvý problém nastane pravdepodobne s tým posledným s kompozíciou.

Problém s formátom papiera - následne s kompozíciou

Keď sa prizrieme na veľkosť nášho obrázku, tak u 4 MPx prístroja to bude napr.2228 x 1712 pixelov a to je pomer strán cca 4:3, pri veľkosti 2048X1536 pixelov to bude presne 4:3. No a to je ten problém: fotografické papiere majú iný pomer strán, zhruba 3:2 ( formát 10 X 15 presne).

Výsledok z minilabu bude buď celý snímok napasovaný na papieri, ale s tým, že po okrajoch ostanú nepekné okraje, alebo fotografia bez okrajov, ovšem obrázok bude obrezaný

Ako z toho von? V žiadnom prípade si asi neprajeme, aby nám nejaká mašinka bezducho orezala obrázok a s ním kúsok hlavy alebo nohy.

Takže prvé riešenie je také, že si obrázok na pomer strán 3:2 obrežeme citlivo sami.

Druhé použijeme ak náš digitál je schopný fotografovať do formátu 3:2. Prepneme sa na tento formát a je po starosti, zdanlivo.

Keď som sa dozvedel tieto súvislosti, hneď som si formát 3:2 na svojom prístroji nastavil a fotografoval som tak zhruba pol roka. Po tom čase som prišiel na to, že pri množstve obrázkov ktoré prenášam na papier (tak 10-20 za rok) je to asi aj dosť zbytočné a nastavenie som zrušil. Dôvodom bolo to, že zákonite som prichádzal o časť obrazovej informácie hore, alebo dole. Formát 3:2 znamenal, že som fotil na veľkosť 2228 x 1520 bodov namiesto pôvodných 2228 X 1712 bodov. Tak si vyberte!

Tretím riešením by mohlo byť nechať si zhotoviť fotografie na papier vo formáte digitálu blízkom, tzn 4:3.Vraj to v niektorých laboch funguje, majú papier na kotúčoch a ten formát vám jednoducho vystrihnú. Taká fotografia ale asi nepôjde vložiť do žiadneho štandardizovaného fotoalbumu, to môže byť prekážkou.

Formát snímkov

Keď so po prvý raz niesol svje obrázky na vyvolanie, uložil som ich na CD vo formáte TIFF, teda v tom najkvalitnejšom čo bolo po ruke. Nikto nič neprotestoval a fotky som prebral pekné a ostré. Kdesi som čítal, že v minilaboch to tak či tak konvertujú do JPG, nemôžem to potvrdiť, treba sa spýtať.

Veľkosť fotografie

Samozrejme udáme v objednávke. Tu chcem len pripomenúť, že je úplne zbytočné, ba až škodlivé doma za počítačom prevzorkovávať (zväčšovať, či zmenšovať) obrázky na požadovanú veľkosť, hoci by sme aj vedeli v akom DPI sa bude tlačiť (väčšinou 300 DPI) a následne si obrázok prevzorkovať presne na výstupný formát. Mašinka v minilabe to vraj urobí aj tak ešte raz, sama a len by sme tým zhoršili kvalitu fotografie.

Na aké zväčšeniny si môžeme pri objednávke trúfnuť som detailnejšie rozoberal v stati " ". Môžete, ale skúsiť experimentovať, a ísť aj do väčších formátov, možno to vyjde.

Kvalita fotografie

Samozrejme, že som odovzdal obrázky v najlepšie možnej kvalite. Zhotovené fotografie boli kvalitné, len trocha tmavšie ako sa javili na monitore. Odporúčam, na prvý raz si nechať urobiť len pár obrázkov ako vzorku a pri príprave ďalších potom robiť korekcie. To predpokladá nemeniť často minilab, nemyslím, že nastavene prístrojov a prístup obsluhy je úplne totožný vo všetkých.

Domáca tlač na atramentovej tlačiarni

Pred pár rokmi som si kúpil na tú dobu šialene drahú tlačiareň EPSON STYLUS COLOR 600 práve kôli domácej výrobe fotografií. Musím povedať, že bola naozaj kvalitná a obrázky mali veľmi pekné farby, až kým som nezačal experimentovať s náhradami atramentov. Od tej doby som už fotografie netlačil, farby boli na okraji únosnosti, ale za tú cenu, čo by ste chceli. Neskôr začali vynechávať určité farbičky až raz epsonka zakvílila naposledy a porúčala sa tlačová hlava. Nová by ma vyšla na vyše 5000 Sk ( hlava, nie tlačiareň), tak teraz odpočíva tíško pod posteľou.

Toto nebol inzerát na predaj pokazenej tlačiarne ale jemná forma varovania pre tých, ktorí zamýšľajú tlačiť si fotografie doma a ušporiť použitím náhradných atramentov. Nech sa nikto neobáva, ani tie moje nestáli 2 koruny a certifikát mali snáď aj od Svätej stolice v Ríme. Na druhej strane, žijeme vraj v slobodnej krajine, tak skúste...možno som mal naozaj len smolu, neviem.

Cena tlače

Jednoznačne vyššia ako výroba v minilabe. Najlacnejšie papiere ktorým sa dá pridať prívlastok "foto" stoja cca 30 Sk za 1 ks A4. Štandartne na 1 papier vytlačím asi 4 ks fotografií tzn. cena papiera na jednu je okolo 7-8 Sk. Plus cena atramentu - to som nikdy ani nemall chuť prepočítavať, ale odhadujem, že pod 30 Sk na jednu fotografiu asi nepôjdem.

Ak sa teda chystám tlačiť väčší počet fotografií, cena v prípade domácej tlače bude neúnosná

Akú tlačiareň

Väčšina dnešných atramentových tlačiarní dáva pri tlači fotografií dobré výsledky. Nebudem robiť žiadnej značke reklamu, ale skutočne, aj lacnejšie typy vedia pekné podanie farieb a jemnú tlač. Pre čo najlepší výstup budeme asi potrebovať FOTO atramenty, ktoré sa predávajú ako doplnok k niektorým typom.

Rozlíšenie

Je udávané v DPI (počet bodov na palec) a bežné sú hodnoty 1440 DPI, ale aj vyššie - 4800 DPI.

Tomu, kto čítal aj predchádzajúce state v tomto momente pravdepodobne niečo nesedí. Viackrát som sa zmieňoval o tom, že štandartné rozlíšenie tlačiarní je 300 DPI. A zrazu 1440...o čom to je.

No, v skutočnosti naozaj tlačiareň v minilabe tlačí štandartne 300 bodov na palec, u atramentových tlačiarní je to niekde medzi 150 a 360 bodmi. Hodnoty ako 1440DPI nehovoria o počte vytlačených bodov, ale o kvalite tlače.

Príklad: Nastavíme kvalitu tlače povedzme na 1440 DPI ( v skutočnosti teda 1440x1440 - bavíme sa o plošných mierach). Tlačiareň vytlačí povedzme 180 bodov na palec, ale na každý bod použije - 1440/180 = 8 kvapiek atramentu zvislo a 8 vodorovne, tzn. že jeden bod bude tvorený 64 kvapkami.

Obrazový bod, čo aký je malý, obsahuje totiž niekoľko farieb. Ak by sme si to zjednodušili a obsahoval by len jednu farbu, ani v tom prípade by ju tlačiareň nevedela pri použitý jednej kvapky atramenu vyjadriť. Vieme, že na vyjadrenie celého spektra farieb tlačiarne používajú tri farby: Cyan - azúrovú, Magenta - purpurovú a Yellow - žltú. Prípadne je použitá ešte čierna farba , potom hovoríme o farebnom modely CMYK (čierna je označovaná písmenom K)

Záver tohoto zmäteného pojednania je ale jasný - čím väčšie rozlíšenie naša tlačiareň poskytuje, tým kvalitnejšiu a jemnejšiu tlač môžeme očakávať.

POKRAČOVANIE SA PRIPRAVUJE...
zdroj:

www.fotozoom.ic.cz


Ohodnoťte:
9%

Hodnotené 57 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS