euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Viedeň meter šesťdesiat ...alebo ako z náhody urobiť dokonalú prednosť

 

Výstavy v ktorých ako hlavný objekt dominuje určité mesto väčšinou nepatria medzi tie práve najzaujímavejšie.

Možno kvôli určitej klišovitosti tejto témy a možno aj kôli tomu, že väčšinou sa jedná o amatérsky ladené projekty zamerané na širokú verejnosť. Výstava Viedeň meter šesťdesiat rozhodne akékoľvek klišé popiera s bravúrou dokonalosti.Viedeň meter šesťdesiat je konceptuálne dielo založené na náhodnej fotografii. Výstava pozostáva z 21 fotografií, kde hod kockou určil každý záber. Súčasťou je aj materiál dokumentujúci proces tvorby. Na rozdiel od bežných fotografických postupov vznikli tieto obrazy bez akéhokoľvek ľudského rozhodnutia. Chýba im estetické hľadisko či obsah založený na vizuálnom jazyku. Ich pochoponie musí divák hľadať na inej úrovni.
Napriek tomu, že všetky fotografie určila náhoda, sú výsledkom premysleného procesu. Zvolený postup teoreticky zahŕňa všetky možné fotografie priestoru najrozsiahlejšiej časti Viedne v časovom rozpätí od 6. do 11. mája 2006.
Okrem výšky, ktorá bola predurčená spoločne pre všetky zábery na 1,60 metra, všetky ostatné parametre fotografovania určil hod kockou. Od januára do apríla hodilo kockou niekoľko ľudí, čím určili 73 fotografií. Skutočne sa však dalo nasnímať len 21 záberov, keďže v niektorých prípadoch nebolo miesto prístupné, alebo sa prelínali časy, keď mala snímka vzniknúť.
Tento projekt predlžuje proces fotografovania, ktorý začína rozhodnutím zaznamenať obraz, pokračuje výberom pohľadu, nastavením parametrov aparátu a končí sa stlačením spúšte. To, čo obyčajne trvá niekoľko sekúnd alebo minút, sa predĺžilo na niekoľko týždňov až mesiacov. Takže pádom je ťažko presne určiť, kto a kedy vytvoril fotografiu.
Obrazy sú prosto zhmotnením procesu, akým vznikli. Úplná absencia vedomého alebo nevedomého rozhodovania je zároveň príčinou, prečo fotografie nenesú žiaden jasný význam alebo výpoveď. Divák tak dokáže pochopiť dielo len prostredníctvom poznania procesu vzniku, čo ponúka viacero možných interpretácií.
Viedeň meter šesťdesiat nastoľuje skôr otázky, než poskytuje odpovede. Dielo motivuje diváka k interakcii namiesto konzumcie. 21 fotografií pôsobí ako prázdne plátna, do ktorých môže divák premietnuť svoje vlastné myšlienky a nápady.


David Laudien sa narodil v roku 1978 vo Freilassingu (Nemecko). Od detstva sa zaujímal o fotografovanie, neskôr odišiel do Dublinu študovať fotografiu na Inštitúte umenia, dizajnu a techniky. Počas štúdií sa jeho záujem presunul od vonkajšej estetiky k vnútornej myšlienke. V súčasnosti sa venuje predovšetkým prelínaniu sa dokumentárnej a konceptuálnej fotografie. David žije vo Viedni, kde pracuje ako umelec, pedagóg fotografie a komerčný fotograf.


www.sedf.sk


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 55 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS