euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Výber objektu - Čo fotografovať

 

Pre niekoho možno čudný názov podkapitoly, veď je to jasné - chcem fotiť svoje deti, rodinu, svojho psa, krajinu kde sa mi páči, moju dovolenku, aká tam veda. Presne tak, nemám žiadne námietky. Ale skrátim to:

Prvý prípad - nemienim snímky mimo zainteresovaných nikomu predvádzať, fotím všetko k čomu mám nejaký vzťah. Fotografie nemusia byť ani obzvlášť kvalitné, podstatné je, že sú dôležité pre mňa samého, pripomenú mi určité momenty a rád si ich občas prezerám.

Druhý prípad nastane, ak sa budem snažiť urobiť snímky, ktoré by mali osloviť väčší okruh - i ľudí, ktorým je jedno ako sa volá môj pes a kde som bol na dovolenke a či mi tam pršalo, alebo snežilo.

Prvý poznatok - je to kruté, ale nikoho cudzieho nebude zaujímať váš rodinný fotoalbum
Prípad ďalší, a podstatne zradnejší: Motám sa po lesoch a kopcoch, dychčím ako kôň, žiaden poriadny záber a zrazu som na kopci, výhľad perfektný, slnko hreje, je mi fajn a teraz urobím záber, ktorý bude stáť za to. Chyba lávky - ten kto si ten môj "výhľad" práve prezerá sedí už hodinu pred počítačom, nemusel na ten kopec liezť, nespotil sa a akosi mu to nič nehovorí.

Poznatok druhý - dôležité a zároveň veľmi náročné je pred stlačením spúšte sa na chvíľu odosobniť a zamyslieť: Ako by som ja sám vnímal túto fotografiu, ak by ju vyfotil a ukázal mi ju niekto iný? Prečo to fotím? Je tu naozaj niečo zvláštneho, svetlo, objekt, nápad...?
Nerobme si ilúzie, aj tak to odfotografujete, prídete domov a keď už budete v kľude, nebudete chápať, prečo ste to nafotili. Alebo naopak, vznikne dobrá fotografia na ktorú budete hrdý. Je to lotéria.

zdroj:

www.fotozoom.ic.cz


Ohodnoťte:
3%

Hodnotené 37 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS