euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Začíname s úpravami

 

Začíname s úpravami

Stiahnutie obrázkov do počítača

To, ako dostať fotografie z fotoaparátu do počítača bude určite v návode k prístroju a nemal by s tým byť problém. Prepojenie je bežne realizované dodaným USB káblom. Po nainštalovaní ovládačov digitálu, prepojení a zapnutí prístroja sa automaticky namapuje nový disk ktorý sa hlási ako výmenný a je to vlastne pamäťová karta kde sú uložené obrázky. Z tohoto disku si ich potom stiahneme do počítača.

Nastavenie monitora

Kým začnete čokoľvek upravovať, skontrolujte si monitor.

"Ja verím, že ho máte pani, ale skontrolujte si, či je aj dobre nastavený".

Aj vaše deti hrajú DOOM, alebo iné náučné hry? Moje áno, a aby videli v tme ticho sa plaziacich umrlcov, nastavia jas monitora na maximum. Potom prichádzam na rad ja a zhruba hodinu sa hrám s fotografiami na ktorých mi záleží. Potom, po tej hodine, zisťujem konečne na to, prečo som musel túto várku tak stmavovať, keď inokedy mám skôr opačný problém. A je mi jasné tiež to, že jediné miesto na zemeguli, kde sú moje obrázky vyvážené je len a len môj monitor s maximálne nastaveným jasom.

Sú aj ďalšie nastavenia monitora, ktoré je dobré urobiť, ale o tom zase až trocha neskôr.

Výber obrázkov na úpravu

Predpokladám, že väčšina začne upravovať práve tie obrázky na ktorých im najviac záleží. To je v poriadku, skôr by som sa chcel pristaviť k tým ostatným, ktoré nafotíme a pri prvom obzretí na monitore sa nám zdá, že nesplnili očakávania.

Tie naozaj zlé, napríklad rozostrené, hrubo podexponované, preexponované, alebo totálne "výcvaky" treba zmazať. Za ostatné za trocha prihováram: Nechajte ich v označenom adresári na disku ešte nejakú dobu, možno sa k nim po čase vrátite s chladnejšou hlavou. Veľakrát sa mi stalo, že akurát som nemal nič nového nafotografované, prehrabával som sa v starších adresároch a natrafil som na obrázok, ktorý stačilo jemne orezať, upraviť expozíciu a pochopil som, prečo som ho niekedy dávnejšie fotil.

Konverzia z JPG

Prvú vec po otvorení obrázka v počítači ktorú odporúčam urobiť, je previesť ho z formátu JPG do TIFF, alebo BMP. Problém je v tom, že JPG(JPEG) formát je "stratový", čiže komprimuje obrázok kvôli zníženiu veľkosti. Ak takýto obrázok začneme naťahovať na škripci a lámať v kolese (úpravy v editore), neprežije to,celý sa nám zosype a prídeme o časť radosti. TIFF a BMP sú bezstratové formáty a obrázok bude pred mučením v lepšej kondícii. Primerane sa zväčší na niekoľko MB, ale v počítači to až tak nevadí.

Konverzia sa zvyčajne robí tak, že v editore nájdeme záložku "Uložiť obrázok ako..." a tam zmeníme príponu z JPG na TIFF napríklad.

Je mi až trápne poznamenávať takú samozrejmú vec, že úpravy robíme na kópiách obrázkov, kým originály máme bezpečne uložené.
zdroj:

www.fotozoom.ic.cz


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 34 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS